ثبت نام | ورود
English
امروز سه شنبه 1403.3.1 Iranian Construction Engineering and Management
صفحه اصلی
دیدگاه ها

مصاحبه ایسنا با دکتر روانشادنیا در مورد وضعیت بازار مسکن

«خانه بخریم یا نه ؟» یک کارشناس بازار مسکن در پاسخ به این سوال گفت: در شرایط فعلی بازارهای همسو شامل مسکن، خودرو، ارز و طلا به ثبات رسیده‌اند. دولت هم سیاست‌هایی در جهت مهار نقدینگی در پیش گرفته و ساخت و ساز از زمانی که وزیر جدید راه و شهرسازی بر سر کار آمده با جدیت بیشتری در مقایسه با قبل دنبال می‌شود. به طور کلی انتظارات کاهشی ایجاد شده اما به متقاضیان مصرفی توصیه می‌شود از رکود فعلی برای خرید مسکن استفاده کنند.

مهدی روانشادنیا در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: اگر عرضه مسکن مثل بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته با تقاضا تراز شود و بتوانیم مسکن را به یک کالای مصرفی تبدیل کنیم قطعا این بازار به ثبات و آرامش می‌رسد؛ کما اینکه در گذشته در مقاطعی شاهد استهلاک بازار مسکن و کاهش قیمت‌ها بوده‌ایم. البته آن کاهش‌ها، بیشتر از آنکه ناشی از افزایش عرضه باشد از رکود اقتصادی نشأت گرفته است.

وی افزود: اگر در شرایط فعلی نرخ ارز را ملاک قرار دهیم می‌بینیم که بازار مسکن تفاوت چشمگیری نسبت به قبل از سال ۱۳۹۶ و آغاز جهش قیمت ندارد. طی سالهای اخیر متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در تهران معمولا بین ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ دلار در نوسان بوده و در حال حاضر هم از این محدوده تجاوز نکرده است. لذا نمی‌توان امید واهی به ریزش شدید قیمت مسکن داشت.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه ایجاد ثبات در بازار مسکن به برنامه‌ریزی میان مدت و بلندمدت نیاز دارد، گفت: متقاضیان مصرفی در هر زمان که توان خرید داشته باشند برای خرید آپارتمان تعلل نمی‌کنند و اقدام درست نیز همین است. چون بدون تعارف ما همیشه تورم را در اقتصاد کشورمان داریم و متقاضی مصرفی می‌تواند از شرایط رکودی بازار مسکن استفاده کند.

روانشادنیا با اشاره به ارائه نشدن آمار قیمت مسکن در ماه های اخیر بیان کرد: به دلیل آنکه داده قابل استنادی از قیمت‌ها نداریم باید به وضعیت عمومی بازار مراجعه کنیم. از حدود دو ماه قبل نرخ های پیشنهادی مسکن در تهران دچار افت شده است. فروشندگانی که فروش را متوقف کرده بودند نسبت به عرضه تمایل یافته‌اند. البته حجم عرضه آنقدرها بالا نیست که به کاهش شدید قیمت منجر شود. می‌توان گفت بیشتر افراد پول لازم آپارتمان‌ها را با تخفیف عرضه می‌کنند.
آرشيو مطالب...


Copyright 2012
تعداد کاربران: 45